www.ferospoj.cz :: Šrouby vratové (18.06.2024 - 04:38)

Spolehlivý obchodní partner pro dílnu a řemesla

Šrouby vratové

Vyberte si správně svůj vraťák↓

S vratovými šrouby se pravděpodobně setkal každý z nás, aniž bychom si to uvědomovali. Řemeslníci a firmy je používají při práci na svých zakázkách, kutilům se pravděpodobně pár šroubků válí v dílně a lidé se díky nim pohodlně usadí na městských lavičkách nebo jiných částech městského a školního mobiliáře.

Šrouby se často používají právě k těmto účelům, ale o tom až později. U vratových šroubů rozlišujeme celou řadu parametrů - průměr závitu, pevnost, povrchovou úpravu, délku, druh oceli atd. Každý parametr si rozebereme do hloubky, abychom mohli na konci správně nakoupit. 

Šrouby vratové jejich vlastnosti

Vratové šrouby, slangově "vraťáky", mají velmi široké použití. Používají se zejména ke spojování dílů (desek, profilů, prizmat,...) používaných pro výrobu plotových systémů, vrat, dřevěných dveří, branek, lavic, židlí, zábradlí, laviček, pergol, houpaček atd. Zejména u materiálů, kde je nejvíce zastoupeno dřevo a plast. Šrouby mají metrický závit a plochou kulatou hlavu, pod kterou se ukrývá pravidelný čtyřhran pod hlavou.

Čtyřhran zabraňuje protáčení šroubu při jeho dotahování a velká hlava je tvarována tak, aby na připevněném materiálu krásně přiléhala. Je nutné zmínit, že právě přiléhavá plochá hlava šroubu působí velmi hezkým vizuálním dojmem. I proto jsou vratové šrouby mezi zákazníky stále více populární.

Druhy vratových šroubů - vyberte si z nabídky úprav

Černé vratové šrouby Pozinkované vratové šrouby Nerezové vratové šrouby

Vratové šrouby se nejčastěji prodávají ve třech druzích povrchové úpravy - černé (neboli bez úpravy), pozinkované a nerezové. Každý druh má své výhody i nevýhody a vždy záleží na konkrétním použití nebo specifikaci projektu.

Černé neboli bezúpravové vratové šrouby nejsou chráněny proti korozi, jsou pouze olejovány proti rzi, ale nemají žádnou povrchovou úpravu. Nicméně pokud jimi montujete plot a chcete mít i spojovací materiál v barvě plotu, můžete je využít. Díky absenci povrchové úpravy si šrouby můžete dále upravovat (natřít, zinkovat, přebarvit...).

Vratové šrouby v zinku vypadají pohledově lépe než černé vraťáky a navíc jsou povrchově chráněny vrstvou galvanicky naneseného zinku. Galvanické pozinkování chrání šroub proti korozi v běžných podmínkách, pokud plánujete umístit spoje do náročnějšího prostředí, zvolte nerezové vratové šrouby.

Ty vydrží i v prostředí kyselých dešťů, průmyslových zón, vyšších nadmořských výšek nebo ve vlhkém prostředí (bazény, sauny atd.). U nerezových šroubů lze zvolit i vyšší pevnost oceli - A2 nebo A4. 

Závity - průměr, stoupání, délka

Vratové šrouby, které prodáváme, splňují normu DIN 603 (převodník norem) a mají metrický závit s klasickým stoupáním. Můžete si vybrat průměr závitu M5 až M16. Všechny šrouby mají částečný závit, u delších rozměrů je tělo delší a závit je na konci pro našroubování podložky s matičkou. V nabídce naleznete více než 300 různých druhů vratových šroubů a pokud sháníte jiné rozměry, neváhejte nás kontaktovat. Délka šroubů začíná na 12 milimetrech a končí na 400 milimetrech.

Materiály, pevnosti a povrchy

Kdo se vyzná ve spojováku, tak ví, že existují i pevnostní třídy a nejinak je tomu i u vratových šroubů. Zákazník si může volit mezi pevnostní třídou 4.6 nebo 8.8, přičemž 8.8 je označována jako pevnostní oproti "základní" pevnosti 4.6. Pro běžné práce jako je stavba plotu, stavba pergoly, stavba lavičky si vystačíte s klasickou pevností. Pro profesionálnější projekty a výroby se dle požadavků na nosnost doporučují pevnostní vratové šrouby s pevnostní 8.8.

Pokud jde o materiál, jak už bylo uvedeno, vratové šrouby jsou vyrobeny z oceli. Není ovšem ocel jako ocel - druhů oceli existuje celá řada. Nicméně nejpoužívanější je ocel A2, vhodná pro použití v domácím i venkovním prostředí. A2 se nedoporučuje používat ve slané vodě nebo v bazénech a jiném extrémním prostředí. Pro tyto účely slouží ocel A4, která má zvýšenou odolnost vůči korozi a kyselinám (více informací o chemickém složení a druzích oceli).

Existuje různý typ pozinkování. U nás se setkáte převážně s galvanicky pozinkovanými vratovými šrouby. Pro ucelený přehled bychom neměli zapomenout zmínit žárové zinkování nebo černé práškování. Jedná se o další dvě metody povrchové úpravy kovů. Oproti galvanickému zinkování má žárové zinkování lepší vlastnosti díky vyšší vrstvě mikronů. Podrobnosti o procesu zinkování pro fajnšmekry se dozvíte v článku vysvětlujícím rozdíl mezi galvanickým a žárovým zinkováním.

Nakupte u nás - jsme moderní české internetové železářství

O vratových šroubech už víte všechno. Budeme rádi, pokud se rozhodnete nakoupit na našem e-shopu www.obchodprodilnu.cz, kde kromě vratových šroubů naleznete další desítky tisíc položek spojovacího materiálu, stavební chemie, pletiv, kotevní techniky, střešních systémů, skleníků atd., nebo se za námi zastavíte přímo na prodejně v Českých Budějovicích.

 
Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603-4.6., bez úpravy Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603-4.6., bez úpravy detail Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603 - 4.6, pozinkovaný Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603 - 4.6, pozinkovaný detail Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603, nerezový A2 Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603, nerezový A2 detail
Šroub vratový pro okrasné kování DIN 603, pozinkovaný a černý lak Šroub vratový pro okrasné kování DIN 603, pozinkovaný a černý lak detail Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603-pevnostní 8.8, pozinkovaný Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603-pevnostní 8.8, pozinkovaný detail Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603 nerezový A4 Šroub vratový s plochou hlavou, DIN 603 nerezový A4 detail
Šroub vratový s velkou zaoblenou hlavou, DIN 603-4.6, černý zinek Šroub vratový s velkou zaoblenou hlavou, DIN 603-4.6, černý zinek detail Šroub vratový se zápustnou hlavou a čtyřhranem, DIN 605 4.6., bez úpravy Šroub vratový se zápustnou hlavou a čtyřhranem, DIN 605 4.6., bez úpravy detail Šroub vratový se zápustnou hlavou, DIN 605 4.6., pozinkovaný Šroub vratový se zápustnou hlavou, DIN 605 4.6., pozinkovaný detail